Ubiegłoroczny projekt „Zagraj nam muzyczko” przyniósł ogromny sukces oraz spore zainteresowanie w aspekcie muzyki tradycyjnej i ludowej. Finał projektu był zakończeniem działań śpiewaczych, które jak się okazuje wkomponowały się w naszą przestrzeń kulturalną.
Pozostawiliśmy Was z lekką dozą tajemnicy ukierunkowanej na słowa jednej z pieśni
„…. ale o tym sza. Jedna mała rzecz tra la la la la”
Tak się pięknie złożyło, że otrzymaliśmy kolejne dofinansowanie, tym razem o dwukrotnej wartości.
Jak coś robić, to z przytupem dlatego kontynuacja Naszych WSPÓLNYCH działań, w tym roku nosi nazwę „Zagraj nam muzyczko. Z przytupem przez Gminę Strzyżewice”
Tym razem oprócz tradycyjnych spotkań śpiewaczych (każdy piątek, od 2.07), spotkamy się:
- Na warsztatach śpiewu tradycyjnego – 14.07 -18.07. 2021
- Na warsztatach tańca tradycyjnego – 10-12.08.2021
- Spotkamy się z reprezentantkami grup śpiewaczych z innych miejscowości gminy Strzyżewice (m.in. Kiełczewice)
- Zaangażujemy dzieci do występu
- Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Strzyżewice zaprezentuje utwory muzyki tradycyjnej granych na najlepszych potańcówkach w Polsce.
By w końcu RAZEM ze wszystkimi i DLA WSZYSTKICH zrealizujemy PRZEPIĘKNY FINAŁ w dniu 22 sierpnia 2021.
Kogo szukamy!
- Dzieci
- Młodzieży
- Dorosłych
osób grających na instrumentach.
Co zapewniamy
- Udział w ciekawej przygodzie śpiewaczej oraz tanecznej i poznanie tradycji naszego regionu
- Udział w warsztatach muzyczno-wokalnych
- Dobrą zabawę i integrację
- Potańcówkę z udziałem kapeli
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „EtnoPolska 2021”
Do udziału warsztatów zaprosiliśmy najbardziej kompetentne osobistości muzyki tradycyjnej i ludowej.
Przemysław Łozowski– Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi. Założyciel dętej orkiestry klezmerskiej „Chojzes Klezmorim”, działającej w latach 2001-2007 przy ACK Chatka Żaka w Lublinie. Od 2007 roku mieszka w Irlandii, gdzie jest współzałożycielem (jako muzyk i pedagog) dwóch szkół polonijnych, prowadzi zajęcia muzyczne z dziećmi w Polskiej Bibliotece w Dublinie. Założyciel „The SuperTonic Orchestra” – zespołu promującego muzykę tradycyjną z terenów Rzeczypospolitej. Aktywnie animuje życie społeczno-kulturalne Polonii w Irlandii.
Anna Różycka studiowała na AM w Katowicach oraz KUL, pracuje i tworzy głównie w dziedzinie muzyki, zwłaszcza muzyki ludowej i tradycyjnej. Gra na suce biłgorajskiej, fideli płockiej, skrzypcach, mazankach, mandolinie, cymbałach, śpiewa, uczy gry i śpiewu, prowadzi zapis ginących pieśni i etnograficzne wyprawy terenowe, zajmuje się opracowaniem i aranżacją pieśni ludowych.Od 1984 roku prowadzi czynne życie koncertowe, od 1992 roku prowadzi działalność edukacyjną, etnograficzną i popularyzatorską. Jest osobą odpowiedzialną za wyszukiwanie, zbieranie, opracowywanie i aranżacje pieśni w zespole „Kapela Drewutnia”.
Katarzyna Broda-Firla– śpiew tradycyjny– Od najmłodszych lat uczyła się od swojego ojca – Józefa Brody, który przekazał jej wrażliwość na otaczający świat i ludzi, nauczył, jak dostrzegać muzykę. Już od najmłodszych lat uczyła się od mieszkańców wsi beskidzkich, skąd brała inspiracje śpiewacze. Prowadzi działalność edukacyjną poprzez prowadzone przez siebie warsztaty ze śpiewu białym głosem “Katarzyna Broda-Firla Od Źródła”.
Z zespołem Józefa Brody od dziecka koncertowała w Polsce i za granicą. Trasy koncertowe wiodły przez wiele krajów Europy.
Bogumiła Zgorzelska
Tancerka, domowy pedagog. Polskim tańcem tradycyjnym interesuje się od blisko 15 lat. Wraz z mężem Piotrem Zgorzelskim, z którym od lat prowadzi warsztaty tańca, powołała Fundację Czas Tradycji, dzięki której realizowane są projekty edukacyjne i kulturalne związane z polskim tradycyjnym tańcem i muzyką. Współtworzy projekt TaniecTradycyjny.PL.
Piotr Zgorzelski
Etnolog z wykształcenia, tancerz, muzyk (współtworzył m.in. przez ponad dwadzieścia lat kapelę Janusz Prusinowski Kompania). Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty polskich tańców tradycyjnych w Polsce i na świecie. pochodzących m.in. z takich regionów jak Mazowsze, Radomskie, Wielkopolska oraz Rzeszowskie.
Tańca uczył się bezpośrednio od wiejskich i miejskich tancerzy starszego pokolenia, jak również ze źródeł archiwalnych, wypracowując autorski program zajęć uwzględniający współczesne predyspozycje i umiejętności, pokolenia pozbawionego żywego kontaktu z muzyka ludową.
Współzałożyciel stowarzyszenia Dom Tańca (1994) i jego kilkuletni prezes. Jest autorem, inicjatorem oraz organizatorem cyklicznych projektów edukacyjno-kulturalnych związanych z muzyką i tańcem tradycyjnym, o zasięgu lokalnym oraz międzynarodowym.