Wehikuł czasu zgasł… Koniec! Oranżada wypita, paliwo do podróży w czasie skończone. Nie polecimy dalej, błądząc i szukając celów i lepszych czasów oraz okoliczności. Nie polecimy, bo nie musimy!
Dwudziestokilkuosobowa grupa przez dwa tygodnie pracowała nad tym, żeby pokazać, że najlepszy czas jest tu i teraz, że nie ma lepszego momentu do tego żeby zadbać o przyszłość. O przyszłość nas samych, naszych bliskich, naszej planety! Ci młodzi ludzie udowodnili nam, że są w pełni świadomi tego, że jeśli nie zmienimy podejścia do przynajmniej niektórych aspektów naszego życia, to w przyszłości na naprawę błędów może być już za późno. I tylko podróż w czasie będzie mogła pomóc je naprawić. Dlatego posłuchajmy ich postulatów i głosów! Przyłączmy się do ich apelu abyśmy mogli za kilkanaście lat wrócić do tego czasu myślami, z których wynikać będzie, że postąpiliśmy słusznie wsłuchując się w młode, ale świadome głosy i zmieniliśmy jeśli nie cały świat to przynajmniej jego najbliższy nam skrawek na lepsze!
Do zobaczenia w przyszłości!
Latoteatralna ekipa dziękuje!
Trójka młodych ludzi w ramach zabawy wykrada wehikuł czasu. Mają zamiar zwiedzić przyszłość i sprawdzić, jak będzie wyglądał świat. Nieoczekiwanie jednak niewinny wybryk zmienia się w bardzo ważną misję naprawy świata.
Młodzi ludzie nie wiedząc w jaki sposób obsługiwać wehikuł przenoszą się do różnych epok zarówno w przeszłości jak i przyszłości. Podczas swoich podróży obserwują, jak wyglądał świat, relacje społeczne, poznają ludzi i… załapują się nawet na imprezę ze swoimi dziadkami i mieszkańcami swojej miejscowości sprzed kilkudziesięciu lat.
W pewnym momencie jednak trafiają w tajemnicze miejsce, pustkowie zasypane tonami śmieci, gdzie wędrując wśród ciszy i kłębów dymu spotykają jedną jedyną ocalałą osobę – profesora, który wynalazł wehikuł czasu, którym podróżują. Okazuje się, że trafili do przyszłości, w której nie ma już nic. Ich podróż od tej pory staje się misją ratującą ludzkość. Otrzymawszy od profesora program naprawczo-ratunkowy, wyruszają do teraźniejszości, by ratować świat i zmienić to co jeszcze jest nieutracone.
Czy ich misja zakończy się powodzeniem? Świat nie obróci się w ruinę? To już zależy od nas samych! Przed nami mnóstwo pracy, jednak gra jest warta świeczki. Zobaczcie sami!
Spektakl stworzony przez młodzież podejmuje bardzo ważne kwestie dzisiejszych czasów, takie jak uzależnienie od telefonów i mediów społecznościowych, zacieranie i zanikanie relacji społecznych, porusza problem zaśmiecania środowiska przez człowieka oraz ukazuje jak za niedługi czas będzie mogła wyglądać nasza planeta, jeśli nie zaczniemy jej naprawiać już dziś. Dlatego też płynące z zakończenia przesłanie, że przyszłość zależy od nas, a czas ucieka jest swoistym apelem młodych ludzi, że teraz jest najlepszy i być może jedyny moment na to, by zadbać o przyszłość nas samych, naszych bliskich oraz naszej planety.
Ci młodzi ludzie udowodnili nam, że są w pełni świadomi tego, że jeśli nie zmienimy podejścia do przynajmniej niektórych aspektów naszego życia, to w przyszłości na naprawę błędów może być już za późno. I tylko podróż w czasie będzie mogła pomóc je naprawić. Dlatego posłuchajmy ich postulatów i głosów! Przyłączmy się do ich apelu abyśmy mogli za kilkanaście lat wrócić do tego czasu myślami, z których wynikać będzie, że postąpiliśmy słusznie wsłuchując się w młode, ale świadome głosy i zmieniliśmy, jeśli nie cały świat to przynajmniej jego najbliższy nam skrawek na lepsze! Do zobaczenia w przyszłości!
LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie,
realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.
W aktualnej 12. edycji programu dofinansowanie otrzymało 41 ośrodków z całej Polski – 18 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury.
Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom.
W tegorocznej edycji programu weźmie udział ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej informacji na temat programu na: